Menu

OH girls win SBC title for 4th consecutive year

For the fourth straight season and fifth time in six years, the Oak Harbor girls track team came away victorious at the Sandusky Bay Conference Meet.

Behind five first-place finishes, the Rockets came away with 139 points, just ahead of Edison (119). Perkins was third (96.5), St. Mary CC fourth (92), followed by Clyde, Port Clinton, Huron and Margaretta.

Individual winners from Oak Harbor included Jordan Giesler (discus) and Athena Eli (400) and Morrisa Mallory was first in the shot put for Port Clinton.

On the boys’ side, Perkins won for the eighth consecutive year, finishing with 167.5 points. Clyde was second (123), Edison third (116), Oak Harbor fourth (65) and Port Clinton fifth (55.5). Rounding out the bottom three were Huron, Margaretta and St. Mary CC.

Port Clinton's Cody Smith (shot put) and Oak Harbor's Tyler Sievert (800) were the area's only first-place finishers.

Girls Standings — 1. Oak Harbor (139); 2. Edison (119); 3. Perkins (96.5); St. Mary CC (92); 5. Clyde (87.5); 6. Port Clinton (50); 7. Huron (46); 8. Margaretta (31)

Boys Standings — 1. Perkins (167.5); 2. Clyde (123); 3. Edison (116); 4. Oak Harbor (65); 5. Port Clinton (55.5); 6. Huron (54.5); 7. Margaretta (46.5); 8. St. Mary CC (33)

Girls Results

  • First Place – Morrisa Mallory (PC), shot put (37-00.00); Jordan Giesler (OH), discus (107-10); 4x200 Relay: Allie Jett, Karis DeWalt, Sidney Allen, Athena Eli (OH) 1:48.14; 4x100 Relay: Sidney Allen, Allie Dombrowsky, Allie Jett, Rebekah Rayburn (OH) 51.83; Athena Eli (OH), 400 (1:02.22); 4x400 Relay: Karis DeWalt, Allie Jett, Allie Dombrowsky, Athena Eli (OH) 4:15.04
  • Second Place – 4x800 Relay: Annie Quisno, Athena Eli, Allie Dresser, Trinity Gephart (OH) 10:03.18; Trinity Gephart (OH), 1600 (5:35.23); Trinity Gephart (OH), 3200 (12:30.01); Sidney Allen (OH), 200 (27.47)
  • Third Place – Andrea Cecil (OH), high jump (4-10.00); Andrea Cecil (OH), long jump (14-08.50); Allie Dresser (OH), 800 (2:30.71)

Boys Results

  • First Place – Cody Smith (PC), shot put (55-10.75); Tyler Sievert (OH), 800 (2:01.65)
  • Second Place – Brock Moore (PC), 100 (11.52); Tyler Sievert (OH), 1600 (4:33.22)
  • Third Place – Cole Weirich (OH), 100 (11.60)

 

back to top